Starcraft - polskie karty do gry

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Neurocide »

Ze słowem High należy uważać o tyle, że wyraża ona nie tyle wyższość wyrażoną w stopach, calach czy centymetrach, co raczej miejsce w hierarchii, osobę/istotę wyższego rzędu lub urzędu. Tak jak High Elf znaczy Elfa wysokiego Rodu, tak jak High Prist oznacza Arcykapłana tak High Templar oznacza takiego templariusza, który wszedł na wyższy poziom wtajemniczenia. Nie jest zatem już zwykłym Templarem jest Arcytemplariuszem czyli Mistykiem i Psionikiem. High Templar oddaje to wprost, w języku polskim trzeba iść na zgniłe kompromisy.

Jestem przeciwnikiem tłumaczenia nazw własnych. Tymbardziej w Stracrafcie, który ma już swoje tłumaczenia w grze komputerowej, których i tak nikt nie używa - a prznajmniej ja nic o tym nie wiem. Do tego dochodzi fakt, że nie tłumaczy się (bo taka tradycja) większości nazw z zakresu wojskowości, stąd: komandos, fizylier, armata, kirys, karabin. Stąd F/A-18 Hornet, stąd samolot Casa (hiszp. Dom), stąd rakiety Patriot, stąd Marins, korweta, krążownik (jako kalka).

Każde tłumaczenia Firebata będzie żałośnie nieudane. Tłumaczyć to mozna Ducha i tam Battleshipa czy Battelcruisera - bo mają one odpowiedniki.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Neurocide pisze:
Każde tłumaczenia Firebata będzie żałośnie nieudane. Tłumaczyć to mozna Ducha i tam Battleshipa czy Battelcruisera - bo mają one odpowiedniki.
Absolutnie się z tym nie zgadzam. Ciążyć może jedynie przyzwyczajenie do wersji angielskiej.

Naprawdę słowo "Firebat" odmienione i wrzucone do polskiego zdania brzmi słabo, a to z powodu końcówki kojarzącej się z "batem". Gdyby była jednostka "Fireman" to też proponowałbyś zostawić?
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: mrowka »

Każde tłumaczenia Firebata będzie żałośnie nieudane. Tłumaczyć to mozna Ducha i tam Battleshipa czy Battelcruisera - bo mają one odpowiedniki.
Jak Ci sie nie podoba moj Ogniomistrz to moze Ogniopluj? Ew. Przypiekacz? :wink:

A powaznie to ja wprawdzie bym sie nie zgodzil, ze nie wolno tlumaczyc nazw wlasnych, ale na pewno warto robic to ostroznie. Poniewaz Ryslaw, jakby nie patrzec, poddaje dyskusji swoje propozycje, wiec mozna uznac, ze wspomniana ostroznosc zostala tu zachowana :)
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Neurocide »

a to z powodu końcówki kojarzącej się z "batem".
Tylko czy widziałeś Firebata w grze komputerowej? Nie miałes wrażenia, że biczuje on ogniem? Jasne to przypadek. Oczywiscie, ze przetłumaczę Firemana jesli jest strażakiem, ale Batmana nie przetłumaczę nawet jesli będzie czlowiekiem-nietoperzem, tak jak nie przetłumaczę Dogda na unik jeśli ów Dogde jest samochodem. Jasne jest też że nie wszystko trzeba tłumaczyć: tłumaczono Tygrysa i Panterę, ale Elephant i Nashorn zostały po niemiecku. A Firebat jest ścisle związany ze Starcraftem i w nim rozpoznawalny, tak jak Volture, Ultralisk i Hydralisk.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Duch »

Umiejętność Plugawiciela przetłumaczyłem jako "Zaraza", więc problemu chyba nie ma. Za uwagę odnośnie Korsarza dziękuję. W takim razie skłonię się bardziej do Rozrywacza.
Czy te umiejętności też będą miały w nawiasach angielskie odpowiedniki?
Bo ja np. jakbym zobaczył kartę "zaraza", to byłbym z lekka skonfundowany, co to ma być.
Swoją drogą dlaczego "Plaga" jest źle?


Ghost = Duch
Nikt mnie nie pytał co prawda, ale podoba mi się. Z sympatii do tej jednostki mogę jej użyczyć imienia.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Duch pisze:
Czy te umiejętności też będą miały w nawiasach angielskie odpowiedniki?
Bo ja np. jakbym zobaczył kartę "zaraza", to byłbym z lekka skonfundowany, co to ma być.
Swoją drogą dlaczego "Plaga" jest źle?
"Plague" to po angielsku "Zaraza, plaga, mór"

Wybrałem "Zaraza", aby nie mieszało się z tłumaczeniem jednostki "Scourge".

I nie, umiejętności nie będą miały w nawiasach angielskich odpowiedników.

Nikt nie zmusza też do ich używania.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Poniżej pierwsze próbki kart ataku Zergów. Może być?

Obrazek

Obrazek
SAMSON
Posty: 94
Rejestracja: 02 paź 2007, 12:46
Lokalizacja: W-wa

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: SAMSON »

Właściwie to chyba będę się powtarzał.
Ale wygląda to rewelacyjnie i profesjonalnie. Właściwie to dzięki Twojej pracy każdy może stać się posiadaczem Polskiej edycji Starcraft'a.

Pytanie/prośba do moderatorów/admin'ów forum. Może za spory wkład pracy jaką Ryslaw włożył bezinteresownie w popularyzację świetnych anglojęzycznych gier planszowych, dało by się go uhonorować np. jakąś specjalną rangą na forum?

Oczywiście to luźna propozycja.
Wymagał by ona:
- poparcia wśród urzytkowników użytkowników forum,
- akceptacji wśród twórców witryny,
- no i przede wszystkim akceptacji ze strony samego Ryslaw'a.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: waffel »

Furda ranga! Kontrakt z Lacertą lepiej nagrajcie.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

SAMSON pisze:Właściwie to chyba będę się powtarzał.
Ale wygląda to rewelacyjnie i profesjonalnie. Właściwie to dzięki Twojej pracy każdy może stać się posiadaczem Polskiej edycji Starcraft'a.
Cieszę się :)

Tak swoją drogą dostałem wczoraj przesyłkę z Arkham Horror, ale jak zobaczyłem liczbę kart, to ugięły się pode mną nogi. Na razie tego nie zrobię. Po Starcrafcie zajmę się dodatkiem do Warrior Knights, a później pewnie Descentem albo Twilight Imperium
SAMSON pisze: Pytanie/prośba do moderatorów/admin'ów forum. Może za spory wkład pracy jaką Ryslaw włożył bezinteresownie w popularyzację świetnych anglojęzycznych gier planszowych, dało by się go uhonorować np. jakąś specjalną rangą na forum?
Dzięki, ale nie trzeba. Jest mi zupełnie dobrze tak, jak jest :)
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: JB »

Jedna uwaga. Proponuje karty Scourge od razu z uwzglednieniem erraty zrobic.
Cytat za FAQ:
The Zerg Scourge combat cards (#10-12) should read: “End of the Destroy Units Step: If your front-line unit was not destroyed, destroy it. If this happens, and your opponent’s front-line unit is flying, it is also destroyed. This does not trigger any Splash Damage abilities.”
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

JB pisze:Jedna uwaga. Proponuje karty Scourge od razu z uwzglednieniem erraty zrobic.
Wielkie dzięki za przypomnienie! Wiedziałem, że o czymś zapomniałem :)
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Mordeczka »

Ja czekam na wynik Twoich prac z wielką niecierpliwością, ślędząc od początku ten wątek. Jestem pełen podziwu dla wytrwałości :shock: , bo wiem ile pracy trzeba w to włożyć (zastanawiałem się nad ofertą pomocy, ale z braku czasu nie zaproponowałem :? ).

Karty wydarzeń już są wykorzystywane, znacznie ułatwia mi to grę z synem, nie muszę wszystkiego tłumaczyć :lol: . Po dodaniu kart walki i technologii będzie fantastycznie :P

:idea: Tak sobie pomyślałem, że może dla tych czekających lepiej by było jakbyś po każdej skończonej przeróbce danej talii umieszczał ją do ściągnięcia, nie czekając na zakończenie prac nad wszystkimi stronami/rasami.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Neurocide »

O widzę, że angielska w nawiasie - to się już nieczepiam sesnu tłumaczenia nazw własnych.

Liczę na to, że weźmiesz się też za Arkham Horror, choć wiem że ta gra przeraża ilością kart.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Mordeczka pisze:Ja czekam na wynik Twoich prac z wielką niecierpliwością, ślędząc od początku ten wątek. Jestem pełen podziwu dla wytrwałości :shock: , bo wiem ile pracy trzeba w to włożyć (zastanawiałem się nad ofertą pomocy, ale z braku czasu nie zaproponowałem :? ).

:idea: Tak sobie pomyślałem, że może dla tych czekających lepiej by było jakbyś po każdej skończonej przeróbce danej talii umieszczał ją do ściągnięcia, nie czekając na zakończenie prac nad wszystkimi stronami/rasami.
Dzięki za miłe słowa.

Co do wysyłania talii oddzielnie, to wolę nie. Raczej skończę wszystkie talie walki i dopiero wtedy je wrzucę w jednym pliku. Tak samo zrobię z taliami technologii.

Przy okazji informuję, że karty bojowe obu frakcji Zergów są już gotowe. :)

Wszystkie talie bojowe powinienem wrzucić jakoś w weekend.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Neurocide pisze: Liczę na to, że weźmiesz się też za Arkham Horror, choć wiem że ta gra przeraża ilością kart.
Na razie chyba odpuszczę, strasznie dużo skanowania i spisywania tekstu.

O właśnie, może ktoś posiada spisane wszystkie teksty z angielskich kart do AH? Znacznie przyspieszyłoby to pracę.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Krótki raport z placu boju. Terranie skończeni. Poniżej przykładowe karty

Mengsk

Obrazek

oraz Raynor

Obrazek

Po weekendzie powinni być Protossi.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Informuję, że skończyłem karty walki i wrzuciłem je na BGG

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/30104

Dodatkowo wrzuciłem poprawione karty wydarzeń, aby była zgodność nazw jednostek:

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/29930

Wszelkie uwagi mile widziane (kciuki w górę na BGG również :) )

Na początku przyszłego tygodnia powinienem podesłać karty technologii oraz kartę referencyjną z rozkazami. Starcraft w wersji polskiej będzie w zasadzie kompletny.

Proszę o propozycje, za co mam wziąć się później:

1. Descent
2. Arkham Horror (dzięki programowi Strange Eons przygotowanie kart powinno być przyjemnością)
3. dodatek do WK
4. coś innego :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Don Simon »

Ryslaw pisze: Proszę o propozycje, za co mam wziąć się później:
4. coś innego :)
A dokladniej:

Twilight Struggle

Gdzies mam jakies tlumaczenie, ktore moge Ci podeslac, ale nigdzie nie widzialem kart wygladajacych jak oryginalne tylko z polskimi napisami...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Don Simon pisze:
Twilight Struggle
Jest mały problem. Nie mam tej gry. I raczej jej nie kupię, mimo ciekawego tematu. Po prostu nie miałbym z kim grać. Z żoną grywamy w Konfrontację, Blue Moon i Eye of Judgment. A jak przychodzą znajomi to raczej w coś dla kilku osób.

Jeśli jednak byłbyś na siłach wykonać skany kart, to może się udać.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Odświeżam lekko wątek, aby dać znać, że polskie karty technologii do Starcrafta są w zasadzie skończone.

Poniżej dwie przykładowe.

Obrazek

Obrazek

Po weekendzie powinny być dostępne na BGG, wraz z poprawionymi kartami ataku.

Na tym zakończę prace nad Starcraftem (chyba, że szybko machnę kartę referencyjną) i biorę się za Descenta + dodatki.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Karty technologii są już na BGG.

Oto linki:

http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31567
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31568
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31569
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31570
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31571
http://www.boardgamegeek.com/fileinfo/31573 (to karty walki dla Królowej Ostrzy, które wrzucili na serwer zamiast technologii :( )

Uwagi lub sugestie mile widziane.

Niestety z niewiadomych dla mnie przyczyn admini BGG odmówili umieszczenia poprawionych kart walki (myląc się jednocześnie i kasując jeden zestaw kart technologii dla Królowej Ostrzy). Zobaczę, co się da jeszcze zrobić, a jak nic z tego nie wyjdzie, to dam na swojej stronie.

pzdr
r
Awatar użytkownika
Keil
Posty: 55
Rejestracja: 09 sie 2005, 14:16
Lokalizacja: KIELCE

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Keil »

Coś nie mogę otwierać na BBG tych stron więc mam prośbę czy mógłbyś podesłać mi to na maila saint33@wp.pl
z góry dziękuję
General Keil Castus
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: Ryslaw »

Keil pisze:Coś nie mogę otwierać na BBG tych stron więc mam prośbę czy mógłbyś podesłać mi to na maila saint33@wp.pl
z góry dziękuję
Na maila nie ma szans. Za dużo zajmują. Masz konto na BGG? Spróbuj założyć, powinnieneś wtedy móc pobrać.

Tutaj jest spis moich wszystkich na razie opublikowanych kart:

http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... ame=Ryslaw
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Starcraft - polskie karty do gry

Post autor: buras »

Cześć
Czy może mi ktoś wysłać plik z przetłumaczonymi kartami wydarzeń bo zbliża się długi weekend. BGG nie działa a tylko tego nie zdążyłem z ciągnąć ze strony.
Ps.
tak tłumaczone z oryginalną oprawą karty aż kuszą do zakupu gier anglojęzycznych.
ODPOWIEDZ